Proč jsem se rozhodla začít psát o výživě a pohybu? Má to vlastně dva důvody a oba spolu dost souvisí.
Nedávno jsem navštívila jedno fitko, kde pracuje kamarádka, která je taky trenérka, abychom si spolu trošku zacvičily. Přecijen i trenér občas potřebuje trenéra, aby mu poupravil věci, které sami u sebe už nevidíme a také abychom trošku vykročili z naší rutiny, což je vždycky moc fajn. Věnovaly jsme se tréninku, trochu u toho kecaly, ale i tak mě zaujal rozhovor trenérky, která byla s klientkou hned vedle nás a zaposlouchala jsem se.
Trenérka své klientce vysvětlovala důležitost toho, proč si musí hlídat přijaté kalorie. To by mi přišlo celkem v pohodě, ale pak přišla jedna věta, která mě, jako výživáře úplně vystřelila a musela jsem se hodně krotit, abych do rozhovoru sama nevstoupila.
Ta trenérka (nevím jméno, ale jestli se v tom poznáš, tak tě moc zdravím a věřím, že už to neřekneš:)) řekla své klientce toto: „Důležité je, kolik těch kalorií sníš, je jedno z čeho jsou, ale důležité je to množství.“! Přijde vám ta věta v pohodě? Určitě?
Je stejné, jestli přijmeme třeba 1600kcal z masa, jogurtu, rýže, ovoce a zeleniny a nebo je do sebe dostaneme v podobě velký coly, koblihy, big macu a pár panáků tequily? Ne, fakt to není jedno. Jsem holka slušná, co ví, že vstupovat do cizích rozhovorů se nemá, takže jsem neřekla nic, ale upřímně, měla jsem po náladě.
Ta klientka byla paní asi mého věku, předtím se bavily o tom, že je na mateřské s chlapečkem.. tahle paní určitě potřebuje vědět i to, jak má jíst. Trénink je super a je skvělé, že i ženy na mateřské do fitka chodí, ale jak často se tam dostane? Jednou, dvakrát týdně? A pokud tam pak slyší takové rady, kam to asi povede?
Dokonce bych řekla, že jsme v té naší době až zahlceni informacemi, ale ty informace nemusí být všechny kvalitní. Ne každá rada, kterou dostaneme je dobrá. A ne vše, co se říká, musí být nutně pravda. Jak se v tom ale vyznat? Jasně, musíme mít kritické myšlení, musíme si informace ověřovat, nevěřit slepě všemu, co nám kdo říká, i když je to třeba s dobrým úmyslem.
Teď si ale představte tu maminku, která se utrhla na hodinu do fitka, ale až přijde domů, čeká ji zase pořádný zápřah. Je pozitivně namotivovaná, chce se do toho jídla a cvičení pořádně opřít, ale co má teda jíst? Začne hledat na internetu, ale je toho tolik.. a každá stránka se zázračnou dietou nebo produktem píše něco jiného. Co je tedy to správné? Má teď hodinu, než se malý vyspí, tak kde teda začít?
Pamatuju si sama sebe, jak jsem vždy bloudila internetem a utopila tak opravdu hodně času, než jsem si zjistila a ověřila informace, které jsem hledala. A dělám to dodnes. Už ne sice u výživy a pohybu, ale je spousta jiných věcí, o které se zajímám a vždy mi dost pomůže, když narazím na někoho, kdo se té problematice věnuje, vyvrací mýty a o tématu věcně a odborně informuje a já vím, že můžu věřit tomu, co ten člověk píše. Ráda se pak na takové stránky vracím a čtu si o daném tématu, vzdělávám se a získávám základní znalosti i přesto, že to není můj obor.
Takže, jak jsem se zmínila na začátku, začala jsem psát ze dvou důvodů. Ten první je, že chci pomoci všem, kteří stále bloudí světem informací o výživě, o tom, co jíst, kdy to jíst a jak se hýbat. Chci rozebírat témata zdravé, racionální stravy a pohybu bez nějakých zkratek a zázraků, ale podávat ty informace, které naše věda v současnosti má a které mám praxí ověřené, že fungují.
Chci vám přinést to, aby každá maminka na mateřské nebo žena, která má doma malé děti a do toho chodí do práce a stará se o celou domácnost, nemusela ještě ztrácet čas nekonečným hledáním těch správných informací, ale aby si mohla na jednom místě přečíst vše podstatné a vše co jí ohledně výživy a pohybu zajímá.
A ten druhý důvod? Ten s tímto velmi souvisí. Zde na svém blogu se chci věnovat různým mýtům, kterých je ve výživě stále opravdu hodně a chci tyto mýty vyvracet jednou pro vždy, abyste už nemuseli ztrácet čas nesmysly, ale mohli se soustředit na to podstatné – na sebe.
Přidejte se do mé uzavřené skupiny, ať vám nic neunikne!